Піометра – гнійне запалення матки і один з найбільш частих діагнозів серед захворювань репродуктивного тракту у сук. Механізм розвитку піометри тісно пов’язаний з нормальними змінами, що відбуваються у собак під час статевого циклу, під час кожної фази якого, у відповідь на гормональну стимуляцію, слизова матки зазнає змін. Піометра розвивається тоді, коли у вже змінену під впливом прогестерону матку, потрапляють бактерії. Зазвичай джерелом бактеріального зараження є власні бактерії тварини, які потрапляють в піхву, а потім і в матку з шлунково-кишкового тракту.


Піометра може бути спровокована прийомом екзогенних гормонів. Надлишкова стимуляція екзогенними естрогенами може посилити гипертрофическое вплив прогестерону на матку і її залози, що приводити до кістозного їх переродження. Таким чином, собаки, які отримують естрогени для лікування безпліддя або індукування еструса, мають велику ймовірність розвитку піометри.

За останні роки, крім основного хірургічного способу лікування піометри, активно розвинувся і зарекомендував себе терапевтичний (безопераційний) метод лікування. Звичайно, багатьом власникам хотілося б уникнути ризиків наркозу і хірургічного втручання і зберегти репродуктивну функцію у свого вихованця. І все було б безхмарно і легко не будь і тут своїх «підводних каменів» і складнощів. В першу чергу, не всі тварини підлягають консервативному лікуванню, необхідно провести всебічне обстеження хворого, щоб з’ясувати, чи можливо уникнути операції не піддаючи при цьому пацієнта ризику. І якщо приймається рішення про консервативної терапії зі збереженням репродуктивної функції матки, то тварина повинна бути під постійним контролем ветеринарних лікарів. При цьому повинен проводиться моніторинг життєво важливих функцій, а також ультразвуковий моніторинг стану стінки матки, і, при підозрі на її витончення, невідкладно проводити оперативне втручання. Показанням для припинення консервативної терапії є непереносимість компонентів терапії, наростання лейкоцитозу, сечовини, а також відсутність ефекту від проведеного лікування.


Після того як було прийнято рішення про проведення консервативної терапії, необхідно проведення корекції загального стану тварини, тобто термінове початок симптоматичної терапії. Безумовно, терапія піометри як ургентного септичного стану, повинна бути розпочата з інфузійної терапії та антибіотикотерапії.

Для медикаментозного лікування піометри у собак використовується спеціальні медикаменти які відповідають всім міжнародним нормам. Тривалість лікування до повного спорожнення матки становить від 5 до 8 днів (6). Також застосовується комбінована терапія.


Контроль ефективності терапії проводять методом УЗД, вже в перший день терапії матка повинна почати активно звільнятися від вмісту, а роги матки при ультразвуковому дослідженні зменшаться принаймні на 30-50% від початкового діаметра.
За даними різних авторів принаймні у 20% сук можливий рецидив після консервативної терапії.


Матеріал підготовлений за даними статті Treatment for Pyometra in Dogs з матеріалів 16 Конгресу Європейського товариства ветеринарної репродукції дрібних тварин 5-6 липня 2013, Тулуза, Франція.